Jeżdżąc na wystawy zauważyłam dwie główne grupy ludzi, którzy się tam najczęściej pojawiają. Większość z wystawców to „stali bywalcy”. Osoby, które wszystko wiedzą i zazwyczaj uważają, że dla innych wiele kwestii związanych z wystawianiem psa też powinna być oczywistością. Na letnich wystawach mają duże namioty, przywożą zazwyczaj kilka psów i znają każdy element wystawy na pamięć. Dość sporą grupą są też osoby, które są na wystawie pierwszy raz. Osoby te zaczynają dopiero jeździć na wystawy ze swoim psem i większość elementów takiej imprezy jest dla nich nowością. Właśnie dla takich początkujących wystawców psów ZKwP jest ten krótki poradnik.
1. Zapisy na wystawę – jak i gdzie?
Jeżeli chcemy, aby nasz pies był oceniony na danej wystawie psów rasowych należy go wcześniej na nią zgłosić. Kalendarz wystaw psów rasowych w Polsce możemy znaleźć na stronie zkwp.pl wchodząc w zakładkę „wystawy”. Wyszczególniono tam zarówno krajowe, jak i międzynarodowe wystawy psów rasowych organizowane na terenie Polski. Dzięki temu kalendarzowi możemy sobie zaplanować gdzie pojedziemy i pokażemy naszego psiaka. Obecnie większość oddziałów współpracuje z portalem wystawy.net. Jest to strona internetowa na której znajdziemy większość zbliżających się krajowych i międzynarodowych wystaw psów rasowych w Polsce. Wystarczy, że założymy sobie konto, wpiszemy dane swoje i psa, a po weryfikacji będziemy mogli korzystać z portalu. Dzięki temu systemowi nie musimy za każdym razem podawać swoich danych przed każdą wystawą oddzielnie. Będą tam one już na stałe zawsze wtedy, gdy będziemy chcieli zapisać się na kolejną imprezę. Jednak niektóre oddziały nie są jeszcze podpięte pod ten system i wtedy należy wypełniać formularz na ich stronie internetowej. Niestety, zajmuje to dużo więcej czasu, niż przez wystawy.net i mam nadzieję, że już niedługo wszystkie oddziały Związku Kynologicznego w Polsce będą umożliwiały zapisy na wystawy psów przez formularze dostępne na wspomnianej stronie www.
2. Przygotowanie przed pierszą wystawą – szkolenia, wzorzec rasy, filmiki na youtube, rady od innych hodowców.
Przed naszą pierwszą wystawą przede wszystkim należy poćwiczyć z psem to w jaki sposób będziemy go pokazywać. Aktualnie widzę na rynku coraz więcej szkoleń handlingowych, na których możemy się wszystkiego nauczyć. Handler to osoba, która zajmuje się profesjonalnym prezentowaniem psów na wystawach psów rasowych. Myślę, że nie będziecie mieć większego problemu ze znalezieniem takiego kogoś w swojej okolicy. My z Yoshim uczestniliśmy w trzech spotkaniach szkoleniowych. Dwa z nich prowadzili profesjonalni handlerzy, a na jedno umówiliśmy się bezpośrednio z panią, która od kilku lat hoduje psy naszej rasy. Każda z tych osób dawała nam swoje wskazówki, które później mogłam wcielać w życie. Najwięcej jednak dały mi regularne, codzienne ćwiczenia chodzenia, stania i prezentacji na stoliku. Przyznam, że latem 2018 praktycznie codziennie ćwiczyliśmy z Yoshim przynajmniej po kilkanaście minut. Dzięki mojemu uporowi i włożonej pracy na przełomie września i października zdobyliśmy tytuł Młodzieżowego Championa Polski. Jeżeli nie macie pieniędzy lub możliwości spotkania na żywo osoby, która będzie mogła Wam doradzić w tym temacie możecie również zaczerpnąć wiedzę z Internetu, YouTube lub facebookowych grup o tematyce ZKwP. Sprawdźcie jak prezentowane są psy w Waszej rasie. Zwracajcie uwagę na to w jaki sposób się poruszają, na ustawienie kończyn, ogona i głowy podczas prezentacji w postawie statycznej oraz czy w Waszej rasie psy oceniane są na stoliku. Możecie spróbować też zasięgnąć rady u hodowcy, u którego kupowaliście szczeniaka. Z pewnością będzie miał dla Was cenne wskazówki.
3. Przebieg wystawy – zapisy, odebranie numerka startowego, przećwiczenie z psem, wejście na ring.
Kiedy jesteśmy już zapisani i przygotowani do pierwszej wystawy – nadchodzi ten wielki dzień. Wystawy zazwyczaj zaczynają się w porannych godzinach. Radzę, aby na miejscu być około godzinę przed rozpoczęciem ocen. Będziemy mieli wtedy czas na spokojnie zaparkować auto, znaleźć swój ring i zająć miejsce w miarę blisko niego oraz odebrać numerek startowy. Wytrawni wystawcy będą zapewne jeszcze szybciej, aby zająć najlepsze miejsce ze swoim namiotem. My jako, że miałam ze sobą tylko klatkę kennelową, krzesełko i torbę z rzeczami zazwyczaj bez problemu znajdowaliśmy miejsce na tyle blisko ringu, aby widzieć jak odbywają się oceny i czekać na swoją kolej. Jeżeli uda nam się wykonać te wszystkie czynności jeszcze przed rozpoczęciem ocen warto też wejść na ring z psem, aby zapoznał się z zapachami, które się tam znajdują. Możemy też w ramach ćwiczeń spróbować przejść lub przebiec z psem wokół ringu. Pamiętajmy jednak, że nic na siłę – zarówno dla nas jak i naszego psa jest to nowa sytuacja i wszystkiego warto uczyć się małymi krokami. Robienie czegoś na siłę może jedynie pogorszyć sytuację i zniechęcić psa do powrotu na ring.
Po raz pierwszy naszego psiaka zapewne będziemy wystawiać w klasie młodszych szczeniąt lub szczeniąt. Bardzo polecam zacząć dość wcześnie bez nastawienia się na jakiekolwiek sukcesy. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że wystawianie psa to przysłowiowa „bułka z masłem” zapewniam, że wiele rzeczy, które będę działy się zarówno podczas oceny, jak i poza nią mogą Cię zaskoczyć. Opłata za szczeniaka zazwyczaj jest dużo niższa, niż za psa w wyższej klasie, dlatego polecam wybrać sobie w miarę blisko odbywającą się wystawę psów i spróbować swoich sił. Nie chodzi tylko o to, żeby samemu się nauczyć wystawowych zwyczajów. Ważne też, aby od małego zapoznać psa z tą szczególną atmosferą. Duża ilość obcych psów, nowych zapachów i dźwięków wokół może speszyć nawet najbardziej odważnego szczeniaka. Jednak z każdą kolejną wystawą pies będzie się do wszystkiego przyzwyczajał i z czasem będzie to dla niego zwyczajny wyjazd. Pamiętaj, że psy czują nasze emocje i to w dużej mierze od Twojego nastawienia będzie zależało czy pies polubi takie wyjazdy, czy wręcz przeciwnie.
Na koniec podzielę się z Wami moją listą rzeczy, które zazwyczaj pakuję na wystawę:
- Wydrukowane zgłoszenie (lub przygotowane w telefonie, jeżeli oddział na to się zgadza)
- Książeczka zdrowia
- Klatka dla psa
- Krzesełko rozkładane
- Szczotki i inne akcesoria do układania sierści
- Zawieszka na numerek startowy
- Woda dla psa
- Chusteczki
- Karma
- Smaczki
- Rajstopy na zmianę
- Płaszcz przeciwdeszczowy
- Przekąski i picie (dla nas)
Jeżeli spodobał Wam się ten tekst, będę wdzięczna jak prześlecie go osobom, które mogą być zainteresowane tym tematem.
Powodzenia!
Thorin
Super. Dziękuję za Pani bloga. Dużo ważnych informacji.