Obserwując handlerów i hodowców wystawiających psy często mam wrażenie, że niektórzy skupiają się tylko na ładnym pokazaniu psa, zapominając trochę o sobie. Na drugim biegunie widzimy handlerów, którzy są wręcz przebrani. Moim zdaniem właściciel i jego pies to na wystawie tandem, para. Nie tylko pokazywany pies ma się dobrze prezentować, ale i osoba go wystawiająca powinna moim zdaniem umieć podkreślić atuty wystawianego pupila odpowiednim strojem. Faktem jest, i chciałabym na wstępie podkreślić, że sędzia ocenia psa, a nie osobę go prezentującą. Jednak to jak wygląda para: człowiek i pies ma również ogromne znaczenie. Myśląc o stylizacji „wystawowej” powinniśmy wziąć pod uwagę to jaką rasę pokazujemy, jakiego jest umaszczenia, a także czy jest to wystawa na powietrzu czy halowa.
1. Strój dobierz do rasy i umaszczenia psa
W Internecie legendą stały się już owczarki niemieckie prezentowane przez osoby ubrane w dresy. Obecnie coraz rzadziej widać tego typu obrazki wśród wystawców psów rasowych. Poza tym widok sędziego w dresie czy innym niechlujnym ubraniu to też już prehistoria. Coraz częściej zwracają oni szczególną uwagę na ubiór. W większości sędziowie ubrani są w garnitury, a sędziny w kostiumy lub eleganckie sukienki. Widać, że poświęcają temu swój czas, dlatego moim zdaniem chociażby z wzajemnego szacunku powinniśmy dobrać odpowiedni strój do tej sytuacji.
To, jaki ubiór wybierzemy powinno być podyktowane w szczególności tym, jaką rasę psa wystawiamy. Na większych wystawach widać osoby szczególnie wyróżniające się na ringach. Widziałam na przykład wystawców prezentujących owczarki podhalańskie, którzy mieli na sobie typowo góralskie stroje. Mówiąc szczerze robiło to bardzo pozytywne wrażenie. Podobnie osoby wystawiające psy myśliwskie często przychodzą na wystawę w eleganckim stroju nawiązującym do tej tematyki. Takie stylizacje podkreślają znajomość historii i szczególnych cech rasy naszego psa. Jednak opisane powyżej osoby to zwykle hodowcy z wieloletnim doświadczeniem, którymi możemy się oczywiście inspirować, ale ja chciałabym napisać kilka tu słów dla początkujących.
U psów z grupy owczarków czy psów pracujących można ubrać dobrej jakości, proste jeansy bez zbędnych przetarć i do tego wygodną, bawełnianą bluzkę, np. o kroju polo (tzw. casual dress code). Na nogi założyłabym wygodne buty w stylu sportowej elegancji. Jeżeli natomiast wystawiamy psa z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa raczej powinniśmy unikać jeansów, czy zwykłych T-shirtów. Tutaj kierujemy się zasadą: elegancja w ubiorze i elegancja w wystawianiu. Dla kobiet proponowałabym prostą, jednolitą sukienkę lub garsonkę, a dla mężczyzn koniecznie koszulę. Buty płaskie, wygodne, dobrze leżące na stopie i raczej eleganckie.
Wróćmy jeszcze do kwestii umaszczenia psa. Ja jestem za tym, żeby ubierać się kontrastowo do szaty naszego pupila. Biały pies – ciemne ubranie, czarny pies – jasne. Mój lhasak jest ciemnobrązowy, więc ja wybieram jak najjaśniejsze kolory ubrań wychodząc z nim na ring. Czytałam też, że jeżeli ktoś chce coś ukryć, to może spróbować założyć czarne spodnie do czarnego psa. Jednak tego typu zachowanie moim zdaniem jest nie fair w stosunku do innych i tutaj nie znajdziecie tego typu rad.
2. Czy strój może pomóc w ocenie psa?
Zależy też z jakim celem jedziemy, ale niektórzy mówią, że, to że ubierają się tak, jakby szli na ring główny podczas oceny dodaje im +100% do pewności siebie. Nie wiem czy to prawda, ale faktycznie na ringu głównym nie widać zazwyczaj osób ubranych w stare, czy znoszone rzeczy. Tam najlepsi z najlepszych prezentują nie tylko swoje piękne psy, ale również swoim wyglądem podkreślają, że to dla nich istotne wydarzenie.
Z drugiej strony na letnich ringach widać niejednokrotnie panie w krótkich spódniczkach lub bluzkach z dużymi dekoltami skutecznie odciągających uwagę od pokazywanego psa. Nie jest to powszechnie akceptowane zachowanie i taki strój pozostawmy raczej na wieczorną randkę. Dla mnie ważne było, aby sukienka była na tyle „pełna”, abym nie musiała skupiać się na poprawianiu jej podczas oceny czy np. przy podnoszeniu psa na stolik.
Nie przesadzajmy też ze zbytnią elegancją. Wystawa psów rasowych to raczej nie miejsce na suknię wieczorową czy lakierowane buty u panów. Taki strój mógłby przejść na przykład na wystawie światowej, europejskiej, czy podczas finałów Crufts. Jednak na wystawę krajową, czy zwykłą międzynarodową proponowałabym mniej eleganckie stroje.
Co do praktycznej strony ubioru, to wybierałam sukienki czy spódniczki posiadające kieszenie, do których mogłam schować smaczki przydatne na ringu. Generalnie sądzę, że warto zaakcentować ubiorem, że to ważne dla nas wydarzenie, chociażby była to mała wystawa krajowa. Zapewniam, że przyjemnie przeczytać potem w karcie oceny pozytywną notatkę o wystawcy, że pięknie pokazał swojego psa. Miałam takich wpisów kilka i z każdego jestem równie dumna.
Mam nadzieję, że te rady pomogą Wam w wyborze stroju na kolejną wystawę. Jeżeli macie dodatkowe uwagi, to zapraszam do pozostawiania ich w komentarzach.
Mari
Świetny blog. Ostatnio coraz częściej tu trafiam szukając jakichś sensownych informacji dot.wystaw/Irania psów, szczególnie małych rozmiarów.
Canibu
dziękuję bardzo za te miłe słowa 🙂