Założenie hodowli psów rasowych wiąże się z wypełnieniem określonych formalności. Wszystko zaczyna się od kupna wymarzonego psa. Kiedy jednak planujemy wydanie na świat szczeniąt przychodzi nam zmierzyć się z dużą ilością formalności, w których wiele osób może się zagubić. Aby ułatwić ten proces postanowiłam napisać krótki przewodnik po tym, gdzie się udać, od czego zacząć i jakie wymogi należy spełnić, aby założyć legalną hodowlę psów rasowych w Polsce.
1 Od czego zacząć, gdy chcesz zostać hodowcą psów rasowych?
Zacznę od tego, że obecnie jedynym związkiem w Polsce, pod skrzydłami którego można rozmnażać psy rasowe jest Związek Kynologiczny w Polsce. Jest to również jedyna organizacja w Polsce działająca we współpracy z międzynarodową federacją kynologiczną – FCI. Jeżeli chodzi, więc Wam po głowie założenie hodowli psów rasowych warto zapoznać się z wymaganiami, jakie ten związek życzy sobie od przyszłego hodowcy. Samo kupno psa rasowego to dopiero początek drogi do otworzenia wymarzonej hodowli. Nie znajdziecie więc tutaj porad o tym jak założyć hodowlę psów bez rodowodu, ponieważ jestem przeciwniczką takiego rozmnażania psów. Moim zdaniem jest to nieetyczne i szkodliwe dla naszych braci mniejszych.
Początek drogi do bycia hodowcą może być różny. Jedni wiedzą, że chcą założyć hodowlę jeszcze przed zakupem psa danej rasy, inny przekonują się o tym dopiero po tym, jak wymarzony pies trafi pod ich dach. To duże uproszczenie powiedzieć, że zakup rasowej suki i zarejestrowanie hodowli w oddziale ZKwP robi z nas hodowców. Na początku z pewnością przemyślenie jakiej rasy pies będzie pasował do naszej rodziny jest tutaj kluczowe. Federacja kynologiczna FCI wyróżnia ponad 350 ras psów, więc jest z czego wybierać. Każda rasa ma nie tylko odrębny wygląd, ale też charakter i potrzeby. Jedne psy wymagają częstszej pielęgnacji, inne więcej ruchu, jeszcze inne uwielbiają uczyć się nowych umiejętności i aby wydobyć ich pełen potencjał należy regularnie i często z nimi ćwiczyć. Warto poczytać w różnych źródłach na temat danej, rasy, iść na kilka wystaw psów rasowych, aby zobaczyć psy z bliska. Te działania pomogą nam odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie czy mamy odpowiednie warunki, potrzebny czas i wystarczającą ilość pieniędzy, aby daną rasę hodować. Chciałabym tu podkreślić, aby przy wyborze rasy nie kierować się również popularnością danych psów. Dziś popularne są buldogi francuskie czy cavaliery, ale pamiętam, że jeszcze niedawno prym wiodły pudle czy rzadko spotykane obecnie jamniki. Moda na daną rasę przychodzi i przemija, a piesek żyje zazwyczaj kilkanaście lat i jeżeli ktoś chce podchodzić do hodowania nie na zasadzie przygody, a pielęgnowanej przez wiele lat pasji, to z pewnością znajdzie nabywcę na szczeniaka nawet najrzadszej rasy.
2 Jak założyć hodowlę psów rasowych – wymagania formalne
Dokładne wytyczne dotyczące zarejestrowania hodowli psów rasowych ujęte są w regulaminie Związku Kynologicznego w Polsce: https://www.zkwp.pl/2018_05_reg_hodowlany.pdf Jak jednak wygląda to w praktyce? Kiedy wybraliśmy już najlepszą dla siebie rasę, kupiliśmy szczenię powinniśmy je zarejestrować. W tym celu musimy udać się do wybranego oddziału ZKwP, w którym to zrobimy. Radzę tutaj porozmawiać z hodowcą, u którego kupiliśmy szczenię lub z kimś, kogo znamy w okolicy, a kto już prowadzi hodowlę psów. Oddziały ZKwP pracują pod szyldem jednej organizacji, ale jednak w każdej placówce to człowiek decyduje o tym ile odbywa się szkoleń dla hodowców, jakie wystawy są organizowane, itp. Dlatego watro się zastanowić nad wyborem odpowiedniego oddziału, bo nie zawsze ten najbliższy jest najlepszy. Nieraz może okazać się, że kawałek dalej będziemy mieli do czynienia z zupełnie innym podejściem. Formalnie, aby zarejestrować się jako członek ZKwP powinno się mieć ukończone 18 lat (za zgodą rodziców można to zrobić już kończąc lat 16).
Zaraz po wyborze oddziału, do którego chcemy się zapisać, należy przygotować potrzebne dokumenty, które posłużą nam do rejestracji psa i wpisania się jako członka organizacji. Z pewnością potrzebna nam będzie metryka urodzenia psa, którą otrzymaliśmy od hodowcy. To dokument, wydawany przez oddział ZKwP w którym zarejestrowana jest osoba, u której kupiliśmy szczenię. Przyda się też nasz dowód osobisty i pieniądze na opłatę składki za członkostwo w Związku (na chwilę pisania tego artykułu wynosi ona 70 zł rocznie). Na miejscu zarejestrujemy psa oraz otrzymamy naszą pierwszą legitymację członkowską. Będziemy mogli również na żywo zapytać o wszystkie nurtujące nas kwestie. Są oddziały, w których nowy członek, a zarazem aspirujący hodowca psów rasowych, ma przeprowadzane darmowe szkolenie z kierownikiem danej sekcji (rasy, którą chcemy hodować). Na takim szkoleniu osoba prowadząca pokrótce opowie o zasadach panujących w Związku Kynologicznym w Polsce. Przedstawi również co należy zrobić i jakie wymagania spełniać, aby pies został reproduktorem lub suką hodowlaną. Na takim spotkaniu dowiemy się również czego spodziewać się na wystawach psów rasowych. Przed szkoleniem z kierownikiem sekcji warto spisać pytania, które nas nurtują, aby móc je zadać profesjonaliście. Kolejnym etapem, kiedy planujemy nasz pierwszy miot jest nadanie przydomka hodowlanego. Przydomek można zarejestrować równocześnie w FCI i ZKwP lub tylko w FCI. Pierwsza opcja to koszt 120 złotych, druga natomiast kosztuje 60 zł. Ważne, aby wybrać przydomek, który nie został jeszcze dotąd zarejestrowany w FCI. To, czy dana nazwa nie figuruje jeszcze w FCI można sprawdzić w specjalnej bazie, którą znajdziecie pod adresem: http://www.fci.be/en/affixes/. W zgłoszeniu najbezpieczniej podać trzy przykładowe nazwy naszej przyszłej hodowli, wtedy mamy większą pewność, że jedna z nich zostanie zaakceptowana. Nazwy podajemy w kolejności od tej, która nam się najbardziej podoba. Dodatkowo, na wniosku trzeba zaznaczyć gdzie będzie pisany przydomek – przed czy po imieniu psa. Zgłoszenie można przesłać drogą mailową lub dostarczyć osobiście w swoim oddziale ZKwP – to zależy w którym oddziale jesteśmy zapisani. Wniosek rozpatrywany jest przez Zarząd Główny organizacji. Otrzymanie przydomka hodowlanego formalnie robi z nas hodowców, choć tak naprawdę to dopiero początek drogi do bycia hodowcą z doświadczeniem.
3 Czy da się zarobić na hodowli psów?
Jak mówi regulamin hodowlany „Celem hodowli jest doskonalenie poszczególnych ras psów pod względem cech fizycznych, psychicznych i użytkowych z uwzględnieniem podstaw naukowych.”. Słowa te określają co powinno być podstawą prowadzenia profesjonalnej hodowli psów rasowych. Często na różnych forach spotykam się z dyskusjami na temat czy hodowla psów to dobry zarobek. Zdania na ten temat są podzielone. Jedni twierdzą, że robią to dla hobby i dokładają do interesu, a inni potrafią zarobić na tym całkiem spore pieniądze. Nie oceniam tutaj którzy hodowcy są lepsi lub gorsi. To, że ktoś potrafi zarobić na hodowli nie czyni go złego hodowcy i odwrotnie, to że ktoś ciągle dokłada do tego przedsięwzięcia nie robi z niego świetnego hodowcy. O tej kwestii decyduje wiele więcej czynników.
Hodowle psów w Polsce to w większości małe, rodzinne biznesy, działające najczęściej od kilku – kilkunastu lat. Kiedy ktoś jest na początku swojej drogi uważam, że najlepiej łączyć hodowlę z dotychczasową pracą. Niestety, takie przedsięwzięcie wiąże się z dość dużymi nakładami finansowymi. Można więc założyć, że trzeba mieć zarówno jakieś oszczędności, jak i dobrze płatną pracę, aby od początku było nas na to stać. Koszt suki hodowlanej, całej wyprawki dla szczeniaka, akcesoriów, które będą nam potrzebne na wystawy psów rasowych to tylko początek wydatków. Do tego dochodzą wpisowe oraz dojazdy na wystawy, odpowiednia suplementacja i pielęgnacja suki czy dbanie o jej higienę i ewentualne wizyty u weterynarza. Chyba jednak nie ma takiego biznesu, na którym będziemy dobrze zarabiać od pierwszego dnia. Tak samo jest z otwieraniem hodowli psów. Każda kolejny pies i każdy kolejny miot nas czegoś uczy. Nie mogę stwierdzić, że od kupienia pierwszej suki ktoś powinien rzucać dotychczasową pracę i zająć się tylko tym. Jednak znam wiele przypadków osób, które powoli, ucząc się wytrwale, inwestując i odpowiednio dobierając psy z czasem mogły już zajmować się tylko hodowlą. Uważam, że jeżeli będziemy kierowali się dobrem zarówno naszych psów, jak i rasy generalnie, to uda nam się zarobić na hodowaniu psów. Najlepsi będą jednocześnie posiadali piękne psy i poważaną w swojej rasie hodowlę. Zajmie to zapewne o wiele więcej lat, niż hodowanie na zasadzie minimum wkładu w psy, a maksimum zysku, ale moim zdaniem warto.
Podsumowanie
Jeżeli chodzi Ci po głowie założenie hodowli wiedz, że to nie tylko słodkie i puchate szczeniaczki. Hodowla to ciężka i pochłaniająca wiele czasu praca. To specyficzny rodzaj działalności, w której osoba prowadząca musi często wykazać się zarówno wysoką sprawnością ciała, jak i umysłu. Co ważne, w hodowaniu psów rasowych nie można kierować się głównie potencjalnie zarobionymi pieniędzmi. Powinna być to działalność prowadzona w poczuciu misji i z miłości do psów. Najlepsza hodowla, to taka, która na celu ma pojawianie się coraz lepszych przedstawicieli danej rasy. Dlatego od początku powinno się stawiać na inwestowanie w piękne i bliskie ideałowi psy. Z takim podejściem mamy szansę stworzyć hodowlę, która będzie miała istotne miejsce w historii naszej rasy.
DENI3513
Thank you!!1
Paulina Gudalewicz
Temat hodowli interesuje mnie od dawna, ale chyba jeszcze za wcześnie, aby działać w tym kierunku
Canibu
Z tym tematem nie warto się spieszyć, to poważna decyzja. Pozdrawiam!
Marta
Nie jestem fanką hodowli. zdecydowanie wolę schroniska, ale wiadomo – wszystkie pieski potrzebują miłości, więc hodowle są bardzo potrzebne <3