Pies typu yorkshire terier, shih tzu czy maltańczyk posiadają sierść, która nie leni się tak, jak u innych psów. Potocznie mówi się, że to psy które mają włosy. Dlatego też jej pielęgnacja wymaga specjalnego podejścia. Wystawowe psy tych ras potrzebują często zupełnie innego podejścia, natomiast dla psa, który na co dzień chodzi w tzw. sportowej fryzurze będzie ona odbywała się dość podobnie. Z racji tego, iż psy długowłose nie wymieniają sierści wraz ze zmianami pór roku to my, ludzie musimy zadbać o to, aby była ona na bieżąco czysta i , dzięki czemu pies będzie wyglądał estetycznie.
1. Zasady kąpieli psa
Dopóki miałam psa wystawowego, w długiej szacie, kąpałam go co tydzień, a nieraz nawet częściej. Dzięki temu sierść była w świetnej kondycji, włos nie kołtunił się za mocno, a pies praktycznie zawsze był czysty. Było to jednak bardzo czasochłonne i męczące zarówno dla mnie, jak i dla mojego psa. Chcąc dobrze wykąpać psa długowłosego i wysuszyć go z dokładnym wyczesaniem musimy poświęcić około dwóch godzin. Jeżeli ktoś ma dużo wolnego czasu i lubi zajmować się pielęgnacją psa, to jak najbardziej polecam zapuszczenie długiej sierści. Wygląda to bardzo efektownie i oryginalnie. Dla psa, który jest obcięty na krótko nie ma potrzeby tak częstych kąpieli. Podjęcie decyzji o tym jak często kąpać psa determinuje głownie jego aktywność i nasze potrzeby. Dodatkowym warunkiem jest też umaszczenie psa. Niestety, u psa z białymi łapami brud będzie dużo szybciej widoczny. Na białej sierści również szybciej robią się trwałe zacieki, dlatego warto ją kąpać dość regularnie i często. Z doświadczenia napiszę, że obecnie, przy krótkiej fryzurze kąpię mojego psa raz na około dwa – trzy tygodnie. Kąpiel wraz z wysuszeniem trwa około pół godziny.
Kąpiel zaczynamy od dokładnego nawilżenia sierści wodą. Na tak przygotowanego psa nakładamy szampon. Pamiętajmy jednak, aby nie szorować skóry psa, a starać się czyścić jedynie sierść. Dzięki temu unikniemy podrażnień skóry, jak również będzie to przyjemniejsze dla psa. W zależności od tego jak bardzo pies jest zabrudzony nakładamy szampon raz lub dwa razy. Za każdym razem spłukujemy dokładnie całego psa wodą. Przy spłukiwaniu warto szczególnie uważać na głowę psa. Zadbajmy o to, aby nie nalać nadmiernej ilości wody do oczy i uszu psa. Zazwyczaj odchylam mojemu psu głowę do tyłu i kieruję strumień wody tak, aby spływała w stronę karku, a nie na oczy. Podczas mycia głowy ważnym elementem jest dokładne wyczyszczenie okolic pyszczka. Na wąsach często zbierają się resztki jedzenia, przez co ta okolica zaczyna nieładnie pachnieć. Jeżeli wąsy psa nabrały już brzydkiego zapachu warto podczas kąpiel użyć szczoteczki do zębów. Nakładamy na nią trochę szamponu i czyścimy dokładnie wąsy psa. Po wymyciu szamponem warto nałożyć na sierść delikatną odżywkę. Dzięki działaniu odpowiednio dobranej odżywki włos wzmocni się i nabierze blasku. Zabieg ten jest konieczny zwłaszcza, gdy pies ma zapuszczone długie włosy na ogonie lub pyszczku. Dzięki nałożeniu odżywki łatwiej będzie nam rozczesać sierść psa podczas suszenia. W przypadku, gdy z sierści powstały kołtuny możemy próbować wyczesać je jeszcze podczas, gdy pies ma nałożoną odżywkę. Nie dość, że ona dokładniej rozprowadzi się po sierści, to dodatkowo nam będzie łatwiej wyczesać powstały kołtun. Na koniec po spłukaniu odżywki należy osuszyć delikatnie psa ręcznikiem, a na koniec wysuszyć suszarką. Strumień ciepłego powietrza należy zachować na tyle daleko od skóry psa, aby suszył on sierść, ale nie parzył psa. Podczas suszenia wyczesujemy całego psa szczotką.
2. Akcesoria do kąpieli i pielęgnacji
Przygotowując się do kąpieli psa warto najpierw zaopatrzyć się w dobre kosmetyki. W sklepach zoologicznych zazwyczaj sprzedawane są dość podstawowe szampony dla psów, które nie zawsze będą odpowiednie do częstego mycia psa typu york, maltańczyk czy shih tzu. Do podstawowej kąpieli będzie potrzebny szampon i odżywka dla psa. Na rynku znajdziemy szampony nawilżające, ułatwiające rozczesywanie czy po prostu głęboko czyszczące włos. Jeżeli pies nie jest amatorem kąpieli błotnych i prowadzi dość spokojne życie spacerując po osiedlu radzę kupić delikatnie myjący szampon, który nie będzie podrażniał skóry psa.
Mój początkowy zestaw do wyczesywania psa składał się ze szczotki z metalowymi pinami, gęstej szczotki do wyczesywania podszerstka i grzebienia ze szpikulcem. Te trzy akcesoria to absolutne minimum jeżeli chodzi o czesanie psa, któremu chcemy zapuszczać włos. Jeżeli nie planujemy zapuszczać włosów do podłogi możemy darować sobie gęstą szczotkę do wyczesywania podszerstka. Podczas użytkowania okazało się, że szczotka miała trochę za krótki piny, a grzebień miał trochę za szeroko rozstawione ząbki do dokładnego wyczesywania wąsów, więc dokupiłam do mojego zestawu szczotkę o pinach 3,5 cm oraz grzebyk przeznaczony typowo do pyszczka i wąsów. Obecnie, przy krótkiej fryzurze używam głównie grzebienia ze szpikulcem do czesania fryzury oraz gęstego grzebienia do wąsów. Dobrze sprawdza się również szczotka do wyczesywania podszerstka tak zwana miękka pudlówka, bo mimo krótko ściętej sierści podszerstek u lhasa apso watro na bieżąco wyczesywać, aby nie robiły się kołtuny. Do czesania kitka używam lateksowych gumek, a jeżeli chcę, aby fryzura była bardziej efektowna podpinam ją również kolorowymi spinkami.
Po zakupie psa, któremu z natury rosną długie włosy warto pomyśleć też o zakupie maszynki do golenia i nożyczek fryzjerskich. Nawet, jeżeli regularnie będziemy odwiedzać groomera nożyczki czy maszynka mogą przydać się do podcinania włosów między poduszkami na łapach czy latem w pachwinach.
3. Pomysły na fryzury dla lhasa apso, yorkshire teriera czy maltańczyka
Fryzura dla shih tzu, yorkshire teriera czy maltańczyka na wystawę psów rasowych jest dość podobna. Psy te mają uczesane koki na środku głowy w odpowiednim stylu dla danej rasy. Dla oka specjalisty są one zupełnie różne, natomiast na pierwszy rzut oka mają dość podobny wygląd. Natomiast lhasa apso czy hawańczyk na wystawach chodzą w rozpuszczonych, naturalnie opadających włosach. Na co dzień dla psów wszystkich tych ras wygodną fryzurą będzie kitek upięty na środku głowy, zawiązany na dwie gumki. Jedną zbieramy włosy bezpośrednio znad oczu, a drugą dopinamy resztę włosów z głowy. Dla osób, które lubią się pobawić z czesaniem polecam fryzurę z dwoma kitkami lub małymi koczkami. Dzielimy włosy na głowie na pół, a później zbieramy je gumkami. Pamiętajmy o częstej wymianie gumek i przeczesywaniu głowy psa. Dzięki temu nie będą robiły się kołtuny a pies nie będzie miał opadających włosów na oczy, dzięki czemu z pewnością będzie mu wygodniej.
Podsumowanie
Podstawą pielęgnacji psa typu yorkshire terrier, shih tzu czy maltańczyk jest systematyczność. Jeżeli od początku będziemy regularnie dbać o szatę psa odwdzięczy nam się ona pięknym wyglądem. Radzę nie oszczędzać na kosmetykach, czy zakupie akcesoriów do czesania. Inwestując w lepszy szampon czy odżywkę dla psa unikniemy podrażnienia skóry naszego pupila. Kupując od razu dobre szczotki i grzebienie posłużą nam one na długie lata.
Dodaj komentarz