
Wyobraźmy sobie statystyczną, polską rodzinę. Rodzice, dwójka dzieci, mieszkanie w bloku. Pociechy dorastają i wpadają na pomysł, że chciałyby psa. Są bardzo uparte, wiercą rodzicom przysłowiową „dziurę” w brzuchu, aż ci się zgodzą na zakup szczeniaka. Jak wybrać najlepszego psa dla dzieci? Czy istnieją rasy, które są odpowiednie do mieszkania w bloku? I chyba najważniejsze – czyj w rzeczywistości będzie to pies i kto będzie sprawował nad nim prawną opiekę?
Szukanie psa odpowiedniego dla naszej rodziny nie może polegać jedynie na znalezieniu najpiękniejszego szczeniaczka na portalu z ogłoszeniami drobnymi. To decyzja na wiele lat i niezależnie czy kupimy psa rasowego, czy przygarniemy adopciaka powinna być podjęta w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Nie bierzmy pierwszego, najsłodszego szczeniaczka z portalu z ogłoszeniami nie wiedząc co z niego wyrośnie. Gwarantuję, że poświęcając chwilę czasu na wybór odpowiedniego dla siebie psa będziemy zadowoleni na długie lata. W artykule przybliżę Wam jak my szukaliśmy psa i dlaczego zdecydowaliśmy się akurat na tę, a nie inną rasę. My w momencie szukania psa byliśmy dopiero w fazie planowania dziecka, jednak ten aspekt również braliśmy pod uwagę. Według międzynarodowej federacji kynologicznej FCI istnieje ponad 300 uznanych ras psów. Dlatego też, jest w czym wybierać i wierzę, że każdy może wybrać psa odpowiadającego mu zarówno pod względem wyglądu, jak i charakteru. Zapraszam do lektury tekstu, który myślę, że ułatwi wybór najbardziej odpowiedniej rasy dla Waszej rodziny.
1. Cechy, które charakteryzują idealnego psa dla rodziny z dziećmi
Pierwszą cechą charakteru, jaka kojarzy nam się z psem dla dzieci jest łagodność. Faktem jest, że są rasy bardziej i mniej agresywne. Są też takie, które z pozoru mogą bardziej nadawać się do życia w rodzinie i takie, które wolą raczej ciszę i spokój. Jednak to, jak będzie się zachowywał nasz pies względem dzieci zależy w dużej mierze od tego, jak zostanie wychowany. Prawda jest taka, że nie istnieją rasy z natury przystosowane i łagodne dla dzieci. Nawet maleńki maltańczyk rozpieszczony przez właścicieli może stać się agresorem, który, kiedy go coś zdenerwuje będzie potrafił zaatakować lub ugryźć.
Inną cechą, na którą zwracaliśmy uwagę było to, aby pies, który będzie mieszkał z nami w mieszkaniu w bloku był dość spokojny i mało szczekliwy. Z pewnością psy, które były szkolone i hodowane przez całe lata do tego, by ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub pomagać przy polowaniach nie będą tu odpowiednie. Pies, który sprawdzi się jako dobry kompan do blokowego życia to na przykład Chin japoński, cavalier king charles spaniel czy jeden z przedstawicieli grupy pinczerów, które są również świetnymi kompanami rodziny. Jeżeli ktoś z Was szuka większego psiaka, zwróciłabym uwagę na grupę psów molosowatych. To psy, które potrafią świetnie dostosowywać się do warunków, w których żyją i odwdzięczyć się swojemu właścicielowi wielką miłością.

Rasę psa dla dzieci powinno również wyróżniać dobre zdrowie. Zwróćcie uwagę na najczęstsze choroby pojawiające się w danej rasie, ale też ile średnio żyją jej przedstawiciele. My szukaliśmy przyjaciela na lata, dlatego też wybraliśmy lhasa apso, które żyją często ponad 15 lat. Dla rodziny z dziećmi, w której i tak jest dużo obowiązków nie polecam ras, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Na przykład bardzo popularne obecnie buldogi francuskie wymagają czyszczenia fałd, kremowania nosa i łap, często zakrapiania oczu, jak również specjalnej diety. Są też często alergikami, przez co możemy założyć, że będziemy częstym gościem u weterynarza. Z kolei rasy, którym rośnie długi włos wymagają regularnych wizyt u groomera. Pomiędzy wizytami również należy dbać, aby psu nie zrobiły się kołtuny czy zacieki pod oczami. Wiąże się to z regularnym czesaniem tych zwierząt, przemywaniem im okolic oczu i często również odpowiednio dobraną pod potrzeby takiego psa karmą.
2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru najlepszej rasy psa dla rodziny
Moim zdaniem wybór rasy powinien być w pierwszej kolejności uzależniony od potrzeb naszej rodziny. Po pierwsze – odpowiedzmy sobie na pytanie czy mamy czas na dodatkowe obowiązki? Niezależnie od charakteru każdy pies potrzebuje podstawowej opieki. Są oczywiście rasy, które potrzebują poświęcenia większej ilości czasu, są też takie, którym wystarczą dwa szybkie spacery dziennie. Jednak musimy liczyć się z tym, że każdy pies wymaga uwagi, zabawy, pielęgnacji, regularnych wyjść, wybiegania się czy po prostu pracy nad tym, aby żyło nam się wspólnie lepiej. Są rasy stworzone wręcz do ciągłego bycia w ruchu, a są też psy, które uwielbiają całymi godzinami wylegiwać się na kanapie. Odpowiedzmy sobie na pytanie który rodzaj bardziej nam odpowiada. Jeżeli chcemy poświęcać psu więcej czasu lub na przykład ćwiczyć z nim sport szukajmy w rasach lubiących ruch. Dla osób uprawiających tego typu aktywności proponowałabym szukać wśród owczarków, aporterów lub terierów. Dla osób, które są raczej domatorami i poszukują kompana do wylegiwania się na kanapie odpowiednie będą psy z grupy psów ozdobnych i do towarzystwa, ale też na przykład pinczery czy niektóre szpice azjatyckie.

Kolejny aspekt posiadania psa to pieniądze. Uważam, że kiedy ktoś decyduje się na zakup lub przygarnięcie psa ze schroniska powinien liczyć się z kosztami, które na niego czekają. Każdy pies, obojętnie czy rasowy, czy nie potrzebuje dobrej diety, a co za tym idzie dobrej jakościowo karmy. Tutaj kolejna podpowiedź – pies, który w dorosłym życiu waży 7 kg będzie jadł tej karmy o wiele mniej, niż taki, którego docelową wagą będzie na przykład 50 kilogramów. Może kiedy to czytasz ten aspekt wydaje się oczywisty, ale nie każdy o tym myśli podczas wyboru rasy. Będzie to też miało znaczenie przy każdej wizycie u weterynarza – im większy pies, tym więcej leku, kroplówki czy innych materiałów potrzebnych do leczenia zostanie zużyte – a co za tym idzie więcej zapłacimy.
Pamiętajmy również o tym, że zarówno pies z hodowli jak i adopciak ze schroniska zawsze będzie sprzedawany / przekazywany dorosłym. To oni będą sprawowali nad nim prawną opiekę. To oni będą za niego odpowiedzialni, jeżeli coś zniszczy, obsika, pogryzie. Osoba dorosła jest bowiem prawnym opiekunem psa. Pomimo tego, że dzieci zarzekają się, że będą się nim opiekowały to zawsze na rodzicu spoczywa obowiązek pamiętania o wymaganych szczepieniach, zakupie karmy i innych potrzebnych psu do życia akcesoriów.
Podsumowanie
Zakup psa to decyzja na wiele lat, na dobre i na złe. Pies to prawdziwy przyjaciel rodziny, który bez wahania da nam bezinteresownie całą swoją miłość. Zawsze pocieszy, będzie merdał ogonem na nasz widok, przyjdzie się przytulić i ogrzać w trudnych dla nas chwilach. Dlatego też warto pamiętać, że nie powinna to być decyzja podejmowana z dnia na dzień. Wiadomo, że dzieci są niecierpliwe i chciałyby wszystko na „JUŻ”. Jednak to my, rodzice jesteśmy od tego, aby wytłumaczyć im, że pies to nie zabawka, którą kupujemy w markecie. To żywe stworzenie, na którego pojawienie się niejednokrotnie trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże Wam w wyborze idealnego psa.
Dodaj komentarz